SEKELİSTAN'DA TANSİYON YÜKSELİYOR.

SEKELİSTAN'DA TANSİYON YÜKSELİYOR.

Özgürlük meydanında toplanan Sekel vatandaşların protestosuna Rumen milliyetçileri ve Jandarma müdahale etti .

SEKELİSTAN'DA TANSİYON YÜKSELİYOR.
Bu içerik 1259 kez okundu.
Advert

Miercurea-Ciuc'daki Özgürlük Meydanı'ndaki Mezvölgy askeri mezarlığında Salı akşamı düzenlenen gösteriye yaklaşık 1500 kişi katıldı. Transilvanya Macar Halk Partisi (EMNP) askeri mezarlığın millileştirilmesini durdurmasını, orijinal halini restore etmesini ve belediye başkanının Harghita ilçesinden istifa etmesini talep ediyor

Romanya'da son yıllarda meydana gelen en ciddi etnik olay bir Macar mezarlığı çevresinde meydana geldi Macar ve Rumenler askeri mezarlık önünde karşılaştılar Son aylarda Sekelistan sınırındaki bu mezarlıkta ve yakınlarında çeşitli gösteriler yaşandı. Aşırıcı Romenlerinde gelmesiyle Romenler Jandarma ve Macar protestoculara saldırdı Jandarmalar ise Rumen milliyetçilerinin Sekel protestoculara şiddetin olmadığını söyledi ve Macaristan hükümeti ise yaşanan olayı protesto etti ve yaşananlar hakkında Romanya büyükelçisine soruldu. 

 

Polis ve jandarma, olası bir Rumen-Macar çatışmasını önlemek için büyük bir güçle yürüdü. Ancak MTI, canlı zinciri oluşturan Szekler protestocuları ile binlerce Rumen anma töreni arasındaki duvar sırasını sadece yarım saat tutmayı başardılar.

Jandarmalar Macarlardan mezarlık kapısının sol tarafında durmalarını isterken, Rumenlerin kapının sağ tarafında durmasına izin verildi. Mezarlığın arkasında, futbol holiganlarına benzeyen gençler içeri girdi, içindeki Szekler kapısının kanatlarını yırttı ve kalabalığın içine girmesine izin verdi. MTI'ye göre, Szeklers çitlerden uzaklaşmak zorunda kaldı çünkü içerideki bayrak direklerine saldırdılar. Bir grup Rumen ise Sekel göstericilere taş fırlattı. 

Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ile canlı zincirden önce telefonda konuştu ve Romen tarafını Perşembe günü Vadideki etkinlikler sırasında provokasyonlara izin vermemeye ve fiziksel zulümler hakkında hiçbir şey yapmamaya çağırdı.

Daha sonra Dışişleri Bakanı Levente Magyar MTI'ye yaptığı açıklamada, MTI'ya Macaristan hükümetinin Rumen kabinesine Perşembe günü köydeki askeri mezarlıkta neler olduğuna dair bir protesto listesi verdiğini söyledi. Listede Romanya Hükümeti, Hükümet tarafından davayı tam olarak incelemeye ve ilgili uluslararası yükümlülüklere uymaya çağırılmıştır.

Dışişleri Bakanı, Romanya'nın "barbarlığında" Macarlara karşı en sert provokasyonları uyandıran bu tür zulmü tolere edeceğini kabul edilemez olarak nitelendirdi.

sekelistan haberleri sekeller özerklik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500