İKTİDAR, MUHALEFET VE DEVLET
Serdar ŞAHİN

İKTİDAR, MUHALEFET VE DEVLET

Bu içerik 55 kez okundu.
Advert

İktidar ile devleti ayıramayan münevverlerimiz yüzünden, iktidar devletin nizamına kadrolaşmak veya ideolojisini uygulattırmak için zorlarken, devletin zorlanmasına karşılık iktidara baskı kuran muhalefet unsurları arasında bir çekişme yaşanıyor.

Burada olan olay, iktidarı elde tutanlarla muhalefet arasındaki müzakerenin devlet ve devlet menfaati adına yapılmasıdır. Devleti ele geçirmek ve ideolojisine uygun kullanmak için çabalayan siyasiler, kavramlarla oynayarak hedeflerini maniple ederek gizlerler. Özellikle iç ve dış kapital ve menfaat güçlerinin baskıları ve menfaat dümen suyuna girmiş siyasiler bu maniplasyonu gerçekleştirirler.

Sağlıksız siyasi mücadelenin olduğu devletlerde ise müzakere çatışma yöntemi ile seviyesiz bir perdeden yürütülür.

Bir ülkede iktidar ve muhalefetin seviyesi önemlidir. Seviyeli bir siyasi münazara ortamı oluşturulmalı, devletin yönetimi münazaralarla uzlaşılan konularda yürütülmelidir. Peki bu dönemmi siz bu açıdan nasıl değerlendirirsiniz. Siz kendi cevabınızı verin ama bence talihsiz bir dönem ve bu dönem bir çok siyasinin seviyesi kesinlikle kafi değil.

Siyasi çatışmalardan minik zaferler kazanan ve oy depolarına küçük zaferler kazandıran bir anlayıştan kurtulmak lazım. Çünkü o kadar çok düşman varken Türkiye’de hiçbir taraf diğerinin düşmanı değildir.

Serdar Şahin
04 Nisan 2021

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Avrupa Müslüman Forumu Gerçekleştirdi
Avrupa Müslüman Forumu Gerçekleştirdi
Yeni Bir Bulgaristan Türkleri Partisi Kapı Çalıyor
Yeni Bir Bulgaristan Türkleri Partisi Kapı Çalıyor