THİNK THANK KURULUŞLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEME MURAT GÜNDOĞANIN TEPKİSİ
Serdar ŞAHİN

THİNK THANK KURULUŞLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEME MURAT GÜNDOĞANIN TEPKİSİ

Bu içerik 158 kez okundu.
Advert

Think thank kuruluşları; ülkesinin geleceğine yönelik perspektif sunan kurumlardır. Elden geldiğince tarafsız olarak, devletin içerisinde legal yolu tercih eden ve vatandaşın kabul buyurduğu tüm siyasal yapılara, inanç sistemlerine aynı mesafede durarak fikir üretmelidir. Aynı zamanda ülkesinin menfaatini gözeten bir anlayışı düstur edinmelidir.
Konuya tepki veren ASAM başkanı Murat Doğanay Beyefendinin tepki verdiği yazımı okumak için linki tıklayabilirsiniz. https://www.turanhaberajansi.org/kose-yazisi/162/turkiye-de-think-thank-kuruluslari-ve-asam.html 
ASAM’ın şimdiki başkanı Murat Doğanay Beyefendi yukarıda linki olan yazıma tepki göstererek bana bazı paylaşımlar göndermiş. Anlaşılan yazımın tamamını okumadan alınmışlar. Mesela benim iş insanlarımızın stratejik araştırma merkezlerinde var olmaları ile ilgili ısrarımı okumamışlar. Benim stratejik araştırmlar merkezlerinde yetkin, mümkün ise akademik, fikir üreten ve olabilir ise uluslararası devlet görevlerinde bulunmuş kişilerin yönetimi almaları üzerinde durmam bence dikkate değer bulunmalıdır. Özellikle yönetimin ve ekibin ağırlığının bu gibi yetkinlikteki kadrolarla doldurulması gerekmektedir. Türkiye’ye katkı sağlayan bu tür kuruluşların yönetiminde bulunmak iş insanlarımızın onuru olmalıdır. Başkan olabilirler mi tabbiki ama bir birikim ve yetkinlik ile başkanlığı hak etmek gerekir.
Bana bazı resimler göndermişler ve üzüntümün asıl sebebi odur ki ardına ASAM başkanına yakışmayacak kaba ve aşağılayıcı dili de kullanarak karşılık verdiğini zannetmişler. Kendisinin bu paylaşımlarına üzüldüğümü belirtmek isterim.
Baştan da belirttiğim gibi bir stratejik araştırmalar merkezinin başkanı ve yöneticileri her siyasal tarafa eşit mesafede olmalı, hatta önceki yazımda bir tarafın stratejik araştırmalar merkezi olunabileceğini ama bunun münevverler tarafından genele şümul bir kurum olarak kabul edilmeyeceğini ifade etmiştim. 
Murat Doğanay Beyefendi bana çalışmalarını anlatabilmek için resimler gönderdi, bende özenle inceledim. 
Murat Bey kendi şirketinin üzerinden iktidar lehine ilanlar yayınlamış. Konunun ASAM ile bağını kuramamakla beraber, gördüklerim Murat Doğanay Beyefendinin tarafsız bir kişilik olmadığını ortaya koyuyordu. Başka liderleri de önemsediği benzeri seviyede ilanları var ise paylaşmasını öneririm. Bana gönderdiği başka resimleri de paylaşabilirim ama kaynaklarda adı geçen resimler kâfidir. *Resim 1 ve 2.
Bana gönderilerinde yine şirketi üzerinden genel olarak Türkiye’yi kapsayan bir çalışması olmadığı görülen Murat beyin Iraklı, Suriyeli Türkmenler ile ilgili bir derdi, Doğu Türkistan ve Kırım ile ilgili bir acısına şahit olamadığımdan, Murat Beyin taraflı ve yanlı olduğu düşüncemi onaylamış oldu. Evet, Kudüs ve Filistin Müslümanların davasıdır destek vermek gerekir, bununla beraber Türkiye dışındaki Türk kardeşlerimiz de hem din, hem kan kardeşlerimizdir. Ben ASAM’ın başındaki kişinin şirketi üzerinden verdiği ilanlarda da aynı hassasiyette olmasını beklerdim. Varsa paylaşmalarını beklerim. *Resim 3,4 ve 5.
Bu resimleri gönderdikten sonra bana gönderdiği yazıyı hatalarına ve eksikliklerine rağmen yayınlayacağım ve bu konuda da eleştirilerim olacak.
Bana gönderdiği whatsap mesajı;
“Sizin hayal edemeyeceğiniz kadar ben bu ülke için hizmet etmişim bu ilanları vermeye ne senin gücün yeter ne de cesaretin yeter böyle boş beleş şeyler yazmakla Çamur atmakla hiç bir yere varlamayacağını görmen için attım bunları” ve ardına gönderiminde şöyle devam ediyordu; “Bu ilanlar tüm ulusal gazetelerde tam sayfa ve tüm dünyada İngilizce tam sayfa ilanlar olarak yayınlandı”
Ben kişi veya kişileri itham etmeyip stratejik araştırmalar merkezi ile ilgili düşüncelerimi yazmıştım. Murat Beyin üzerine alınmasını ve sert bir tepki vermesini anlamlandıramıyorum. Biz hür irademiz ile tekâmülü sağlamak için bazen iktidarı, hatta muhalefeti eleştiririz. Güç sahibi bu merkezlerin bize sizin kadar tepkisini göremedik. Yazı sizin yöneticisi olduğunuz kurumların tekâmülü ile ilgili olduğundan alınmanızı anlamıyor ve sizi mantığa ve ferasete davet ediyorum.
Murat Beyefendi, bahsettiğiniz anlamda ülkeye hizmeti bir siyasi partiye ve sadece İslam’a yönelik ilan vererek olacağını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tip ilanları insanlar siyasi bir tarafı desteklemek, belki siyasal alanda her hangi bir rol kapabilmek için yayınlarlar. Bu bir yöntem ve herkes de bunu böyle görecektir. Hatta en yakınlarınızdakilerine sorabilirsiniz. 
Biz STK yöneticisi olarak siyasette olan tüm lider ve yöneticilerin Türkiye’nin ilerlemesinde rol oynadıklarını bilir ve daha etkin rol oynamalarını arzularız. Bir STK yöneticisi olarak sizin de aynı pencereden bakmanızı öneririz. Fakat sizin için önerimiz, gönderdiğiniz hizmet olarak adlandırdığınız belgelerinize göre tarafsızlığınızın yaradılışınıza aykırı gibi düşünüyorum. Anlaşılan o ki kendinize bir yol çizmişsiniz. Yanlış bir yol mu asla... Sizin için Türkiye içerisindeki önemli bir kurumun başında, genele şümul tarafsız biri olarak mı adlandırabiliriz, o da asla.
Cesaret konusuna gelince sizinkinin bir cesaret değil bir yatırım olarak gördüğümü belirtmeliyim, benim cesaretimi sorgulamaya gelince terbiyesiz hadsizlik olarak gördüm. Cesaretinizi başka yerlerde sınamanızı şiddetle öneririm. 
Gücünüz yetmez sözünüze cevaben hangi açıdan bakarsak bakalım görgü kurallarına uymayan, aşağılayıcı bir üslup. Beyefendi sizin gücünüz ile yaptıklarınızı gönderdiniz, bizimde gücümüz ile yaptıklarımız belli. Sizin gücünüzle kasanızda para verip şirketiniz adına siyasal arenada rol kapmak için verdiğiniz ilanları ve ulaştığı kitlenin kat be katına biz internet medyacılığı ile ulaşabilip, etkili olabileceğimiz ihtimalini yabana atmayın. Aslında ulaşmak zorunda mıyız? böyle bir yarış tahayyülümüz yok. Bizim emeklerimiz sizden az veya çok olabilir, bunu maddi güce bağlamak kadar yakışıksız bir üslup olamaz. Kaldı ki genele şümul paylaşımlarımızla kimseye taraf olmadan, tüm siyasal kanatlara gelecek perspektifi oluşturacak ve siyasilere ön açtığını düşündüğümüz çalışmalar yapıyoruz. Yarışacak iseniz bu konularda bizi ölçüt alınız.
ASAM gücünüzün maksimum etki edeceği kurumken, orda bir güç gösterisi yapıp akademik camia ile çalışmalar yapamadığınızı, yaptığınız çalışmalarında ASAM ve ASAM’ın ağırlığına rağmen zayıf kaldığınızı görüyoruz. Bize gücünüz ile gövde gösterisi yapıp cesaretten bahsedeceğinize gücünüzü, cesaretinizi ve gövde gösterinizi başarabilir(!) iseniz ASAM’a yakışır bir şekilde yapmaya odaklayınız. Başaramayacak iseniz...

Serdar Şahin
22 Nisan 2021

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Saatli Mahallesi Ö.F.  Nemanzade'nin adını taşıyan okul kadrosundan örnek bir adım.
Saatli Mahallesi Ö.F. Nemanzade'nin adını taşıyan okul kadrosundan örnek bir adım.