TÜRKE FARKLI İSİMLER KOYMAK TÜRKE HAKARETTİR
TÜRKE FARKLI İSİMLER KOYMAK TÜRKE HAKARETTİR
Serdar ŞAHİN

TÜRKE FARKLI İSİMLER KOYMAK TÜRKE HAKARETTİR

Bu içerik 124 kez okundu.
Advert

Biz Türk Milliyetçilerinin hassas oldukları noktalardan birisi de “Türk” kavramından bahsedilemeyip, coğrafi adlar ile Türk milletinin bir olmasının önünün açılmasına engel teşkil edecek söylemlerin dillerden düşmemesi.
Bunun en son örneğini ve defaten Azeri kavramı ile hissediyoruz. Nedir Azeri? Bir millet mi? Bir boy mu? Bir ırk mı?
Azerbaycan’da yaşayan insanlara Azerbaycanlı demenin kısaltılmış hali. Azerbaycan’da yaşayan anlamında kullanmak tabi olabilir ama Azerbaycan’ın bağlı bulunduğu millet hangisi? 
Şimdi bölge ile milleti adlandırırsak ben Sivaslıyım, doğumum itibarı ile İstanbulluyum. Peki, Sivaslılık veya İstanbulluluk benim üst olarak bağlandığım millet kavramını karşılıyor mu? hayır.
Aslında Azeri kavramı; Türkiye de yaşayan bizlere Türk dememenin Azerbaycan versiyonu. Azerbaycan da yaşayan Türklere Azeri demek, Türkiye de yaşayan Türklere Türkiyeli demekle aynı. Bu Türkistan’ı bölmek için Rusların kullandığı bir strateji. Bunu bile bile bölme stratejisini gütmek, birlikte hareket etmeye gönüllü Türk devletlerinin bağını zayıflatmaktan başka bir şey değil.
Ne demek Azeri, veya Türkiyeli. Türk’üz biz Türk. Azerbaycan’daki de Türk Türkiye deki de Türk.
Türk keneşi veya Türk konseyi hangi merkezle kuruldu? Coğrafi temellerle kurulmadı, Türk ortak kimliği üzerine inşa edildi. Peki, bu Türk kavramı neden dile gelmez de, Azeri diye Azerbaycan Türkü bölge adıyla anılarak sanki Türk değilmiş veya Türkiye deki Türklerden farklıymış gibi anılır. 
Sizce de büyük bir tezat yok mu?
Vatandaşından en üst yöneticisine kadar Türk demekten korkmayalım. Türkün şerefini, tarihini bir Türk olarak içimizden geldiği gibi söyleyelim. Hele hele Türklerin kurduğu, adının Türklerin ülkesi anlamında Türkiye denen bir ülkede Türk demekten vaz geçmeyelim.
Eğer Azerbaycan’dan bir bölge olarak bahsediyorsak sorun yok, yoksa bir bölgenin, dağın ovanın adı bir milleti temsil etmez unutmayalım.
Biz Türk’üz ve Türk olmaktan gurur duyalım. Türk olmayanda delikanlıca çıksın Türk değilim desin.
Ben Türkün, ne mutlu Türküm diyene...
Ve konun ana fikrine geri dönersek Azeri değil Türk, eğer bölge adıyla hitap etmek istiyorsak Azerbaycan Türkü diyelim. Eğilip bükülmeyelim.

Serdar Şahin
17 Haziran 2021

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500