İşgalci Ermenistan'ın abisi AGIT
Nigar ÖGEDAY

İşgalci Ermenistan'ın abisi AGIT

Bu içerik 72 kez okundu.
Advert

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGIT) .

26 yıldır Azerbaycan halkı , isminde güvenlik ve işbirliği olan bu kuruma güvenmemeyi ve işbirliği değil tamamen kendi kafasına göre faaliyet gösterdiğini her gün görmektedir.

Okurlarımız için hatırlatırım ki AGIT denilen bu kuruluş, Azerbaycan’ın işgal altında olan Dağlık Karabağ ve Zengezur illerinin, Ermenilerin elinde kalması için resmen mücadele vermektedir. Sorsanız Karabağ sorununu çözmeye çalışıyorlar. Aslında ise yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Ermeniler Azerbaycan'ın topraklarını işgal ettikten sonra 1994 yılında Azerbaycan, işgalde bulunan Horadiz kasabasın ermeni işgalcilerin elinden geri aldı.

Ermeniler ve onların sahipleri bundan tedirgin olarak ilerde diğer topraklarında geri alınmaması için bir ateşkes oyunuyla ortaya çıktılar. Maalesef Azerbaycan tarafı da bu oynanan oyuna düşerek 1995 yılında İşgalci Ermenistan la AGİT'in aracılığıyla anlaşma masasına oturdu. Problemin çözülmesi için aracı ise AGIT Miniski grubu.

Malum grupta da eş başkan Fransa, Rusya ve Amerika oldu. Üçü de tam bir ermeni yandaşı. O zamanki Azerbaycan muhalefeti eş başkanlardan birinin Kazakistan ya da Türkiye olsun demesine rağmen sesimizi duyan olmadı. Böylelikle bir yola çıkıldı. O yol ki biz Azerbaycanlılara Karabağ’ı unutturdu. Ermenilere ise mükemmel bir zaman kazandırdı.

Aradan 26 yıl geçti. Karabağdan kovulan 1 milyon göçmenin artık çoğunluğu toprağın altında mezarlıklara göçtü, bir kısmı geçim sıkıntısı yüzünden ülkeyi terk etti. Yeni neslin ise Karabağ'dan haberi yok. Karabağ'dan kovulurken annesinin kucağında olan çocuklar artık 26- 27 yaşında. Bu geçen 26 yılda Ermenilerde boş durmadı. İşgal ettikleri topraklardan Ermeni diasporası, Fransa, Rusya aynı zamanda Avrupa'nın birçok ülkelerinin desteğiyle bayağı iş gördüler. Turistik merkezler açtılar, hastaneler, okullar inşa ettiler. Ve en önemlisi AGIT denilen bu teşkilatın gözü karşısında o topraklarda ASALA terör örgütünü yeniden kurdular. Ortadoğu'dan çok sayıda İŞİD, PKK, YPG, El Kaide ve diğer terör örgütlerinin üyelerini İran üzerinden Cebraila,Zengilana,Kubatliya geçirdiler. Hele bu 26 yılda AGIT deyimiyle söylersek "Ateşkes" döneminde verdiğimiz binlerle şehitleri söylemiyorum.

Bir sözle bu AGIT Minsk grubu Azerbaycan'a da, Azerbaycanlılara da Ermeniler kadar hatta ve hatta biraz daha araştırsak Ermenilerden daha çok zarar verdiğini ve vermeye devam ettiğini görmekteyiz. Ama nedense Azerbaycan tarafı bu hiçbir işe yaramayan işi gücü Azerbaycan'ın paralarını valiz valiz taşıyıp götüren AGIT’ e itiraz etmiyor. 26 yıllık oyalamaya rağmen hala bunların yalanlarına kanıyor.

2008 yılında yazdığım bir yazımda AGİT Minsk grubu eş başkanlarının parası bitince Azerbaycan ve Ermenistan’a sefer ettiğini boş valizlerle gelip dolu valizlerle geri döndüğünü yazmıştım. Bunlardan imtina etmezsek,sonsuza kadar bu devam edecek diye devletimizi uyarmıştım. Ben ve benim gibi düşünenler defalarca Azerbaycan'ın bu yaramaz arabulucular dan imtina etmesi gerektiğini yazmıştık. Ne yazık ki halkın da bizlerin de sesini duyan olmadı.

AGIT tek Karabağ konusunda değil, çok konuda Azerbaycan'a zarar veriyor. Azerbaycan'da hayata geçirilen hangi projeye katılırsa katılsın bu kurum,etnik ayrımcılık özellikle azınlık üzerinde ırkçılık hislerini uyandırmak ile meşguldür. Bu konuda onlara kim itiraz ederse hemen farklı bahanelerle o kişilere iftira atıp uzaklaştırırlar.

En dehşetli de odur ki bunlara iktidarla birlikte muhalefet de sesini çıkarmıyor. Sebep muhalefete de arada üç beş bin dolarlık ihaleler verirler. Yani derdi para olanları ellerine geçirip, gerektiğin de onların aracılığı ile milli manevi değerlere sahip çıkan devletçiliği her şeyden yüce gören insanlara saldırdılar. Argoda olsa söyleyeceğim kendileri için bir sürü iki ayaklı köpek sürüsü topladılar. Bu yazımı okuyan o iki ayaklı üç kuruşluk kemik hastası köpekler bana da saldıracak. Ama umurumda değil. Tüm bunları göre göre susarsak tarih bizi asla affetmez. Gelecek nesiller kabrimize küfrederler. Odur ki üç kuruşluk vatan hainlerinin bugün bize küfretmesini göze alarak gelecek nesillerin bilmesi için bazı şeyleri yazıp milletimi uyarmak istedim.

AGIT ile ilgili çok sayıda kanıtlar yazılabilir. Sadece 9 Şubat 2020 de Azerbaycan'da yapılan erken parlamento seçimlerinden sonra Yüksek Seçim kuruluna ettikleri müracaat her şeyi kanıtlıyor. Seçimi AGIT tarafından izlemeye gelen Profesör Dr. Aygün Attar'ın gözlemci belgesinin iptal olmasını istemişler. Yüksek Seçim Kurulu'nda AGIT temsilcisine sebep göstermesini istedikte ise verdiği cevap bu Avrupalıların ne kadar " Demokrat" olduğunu kanıtlamaktadır. AGIT temsilcisi YSK ya " ben bir şey diyemem başkanımız böyle istiyor" cevabını verdi. Oysa Aygun hoca olanlarla ilgili kendi sayfasında yeterince bilgi vermişti. Hocamızın AGİT yazdığı mektupta bir bölümü özelikle sizlerinde okumasın istedim. Aygün hocam şöyle yazıyor. ‘’Bölgeleri, orada görev yapacak olan gözlemcilere yönelik fiziki ve coğrafi açıdan tanıtmanız gerekiyor iken etnik kimlikleri öne çıkararak, adeta Azerbaycan’ın parsellenmiş siyasi haritası üzerinden tanıtım yapmanız bilim insanı olarak vicdanımı sarstı fakat şaşırmadım zira demokrasi insan hakları kavramları üzerinden bağımsız ülkelerde kurmuş olduğunuz özel “bağlar”ın sizlere olan bağlılığını kullanarak iç işlerine müdahale ettiğiniz gerçeği var ortada.’’

Değerli profesörümüz seçimden önce, insan haklarından konuşan AGIT’ in itiraz ettiğini gazetelere de açıkladı. Avrupa'nın bu gözde teşkilatının Azerbaycan daki etkinlikler üzerinden oynadığı oyuna, Aygün Hoca gibi milli manevi değerlere sahip olan herkes itiraz etmelidir. Ne yazık ki  batının çifte standartlar üzerinde oyun kuran bu teşkilatları var. Azerbaycan'da ne demokratik seçimler geçirilecek ne de işgal altında olan topraklarımız geri getirilecek. Bu teşkilatlara ümit edenler unutmayın ki komşudan gelen yemekle karın doymaz. Bu demokrasi maskesi takmış Coniler birer Türk düşmanıdır. Türk'e düşman olanlar ise Türk yurtlarında hiçbir şeyin güzel olmasını istemezler. Yüzüne gülüp  arkadan kuyu kazarlar. Odur ki bunların demokrasisi de tavla oyununda kapı gibi kapatıp koltukların altına verip gönderin. Kendimiz Türk'ün adaletini berbat edip topraklarımızı işgalden kurtaralım. Adaletli seçim geçirip halkımızı refaha kavuşturalım. Ortadoğu'yu cehenneme çeviren batılı bize hiçbir zaman hiçbir şey vermeyecek. Aksine her şeyimizi elimizden alacak. Bir Aydın'ın haklı itirazına dayanamayan karşısına iki kuruşluk kemik attığı iki ayaklı köpekleri vasıtasıyla sosyal şebekelerde linç ettirmeye kalkan bu teşkilatlar bizi sadece parçalama planı peşinde. Parçala böl yönet politikası da bunların, Ortadoğu'nu kan gölüne çeviren atalarının en büyük oyunudur.

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ARAŞTIRMACI YAZAR ROZA KURBAN'IN YENİ KİTABI ÇIKTI: İDİL-URAL KURULTAYI
ARAŞTIRMACI YAZAR ROZA KURBAN'IN YENİ KİTABI ÇIKTI: İDİL-URAL KURULTAYI
II.Dünya Savaşı'nın 75. yıldönümünde Özbek kahramanları anlatan Ilhak filminin çekilmesi sona erdi.
II.Dünya Savaşı'nın 75. yıldönümünde Özbek kahramanları anlatan Ilhak filminin çekilmesi sona erdi.