Türkistan’da Ermeni Katliamları


Bu makale 2019-04-15 22:06:57 eklenmiş ve 686 kez görüntülenmiştir.
Yücel TANAY

Ermeniler’in 1917 yılındaki komünist Ekim Devrimi’nden sonra Bolşeviklerle nasıl bir işbirliği yaparak Türkistan halkına karşı yaptığı katliamı tarih unutmuş değildir. ABD nasıl Ortadoğu’da İsraili destekliyorsa, Rusya’da Kafkasya’da koşulsuz, Ermenistanı destekler, Ermenistan Rusya’nın Kafkasyadaki İsrailidir.

Rusya’daki 1917 Ekim Devrimi’nden sonra işgal altındaki halklara bağımsızlık verileceği vaad edildi. Komünist yöneticilerin bu vaatlerine aldanan Türkistanlı aydınlar ve siyasiler 12 Aralık 1917’de “Türkistan Milli Muhtar Hükümeti”nin kurulduğunu Kokan şehrinde ilan ettiler. Türkistan halkı Kokan’da kurulan bu hükümeti sevinçle karşıladı ve hükümet heyetine tebrik telgrafları göndermeye başladı. Ülke genelinde esen sevinç ve mutlulukla karşılanan bu durumdan, endişeye kapılan Bolşevikler, “Türkistan Milli Muhtar Hükümeti”ni kendileri ve rejim için büyük tehlike olarak gördüler. Ve derhal Taşkent’te 19–26 Ocak 1918 tarihinde Bolşevikler Türkistan’daki işçi, asker ve Hıristiyan vekillerinin IV. olağanüstü kurultayını toplantıya çağırırlar ve Kokan’da ilan edilen muhtariyet konusunu birinci planda müzakere ederler. Kurultay, “Türkistan Milli Muhtar Hükümeti” ve onun üyelerini kanun dışı olarak kabul eder. Bakanlarının tutuklanması için karar çıkarır. Böylece Türkistan’daki Bolşevikler, Moskova’dan aldıkları emirle ve 30 Ocak 1918 tarihinde çıkardıkları kararla bu hükümeti ortadan kaldırmak için askeri hazırlıklara başladılar.

 

 

Türkistanda katliamlarda rol alan Ermeniler

Bu konuda Özbekistan’da 2000 yılında yayınlanan “Özbekistanning Yang’ı Tarihi” adlı eserde: “1918 yılının Şubat’ını 19’una bağlayan gece Taşkent’ten Bolşevik komiseri E. Perfilyev komutasında toplanan, silahla mücehhez askerler, Kokan şehrine gelerek kuşatmaya başlarlar. 19 Şubat günü sabah Türkistan Milli Muhtar Hükümeti’nin komutanı Ergaş’a isteklerini bildirir. Ergaş, Perfilyev’in bu isteklerini reddeder” diye belirterek, bu konuda aşağıdakiler yazılır: “İstediğinin kabul edilmediğini gören Perfilyev, Kokan şehrini 12 topla bombalamaya başlar. Gündüz başlayan bombalama yağmuru akşama kadar sürer. Şehir harabeye çevrilir. Buna rağmen muhtariyet taraftarları teslim olmayı kabul etmezler. Şehri kahramanca müdafaa ederler. Şehri Kızıl Ordu askerleri, Avusturya-Macaristan savaş esirleri ve Ermeni birlikleri Taşnaklar’dan teşkil edilen Sovyet askerleri hücumundan 3 gün boyunca korurlar. Kokan Muhtariyetçileri iyi ve yeterli sayıda silahlara sahip değillerdi. Onların elindeki silahlar; sopa, balta, kazma, kürek ve bıçaktan ibaret idi. “Türkistan Türkistanlılar için” şiarı ile yola çıkan muhtariyet taraftarları sert karşılık gösterirler. Fakat yollar kesildiği için başka vilayetlerden yardım gelmez. Silah gücü bakımından iyi donatılmış Sovyet askerlerinin, acımasız vahşice hücumu neticesinde Kokan’da dehşet dolu bir manzara ortaya çıkmıştır. Bu saldırılarda günahsız sivil ahali, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar acımasız bir şekilde katledilmiştir. Kızılordu askerleri ve bilhassa Ermeni Taşnak gönüllüleri tarafından acımasız şekilde yok edildiler.Türkistan halkının isteği ile kurulan Milli Hükümet demokrasi esasına göre kurulmasına rağmen Bolşevikler tarafından acımasız şekilde ortadan kaldırıldı.

 

 

Bolşevikler ve onun yandaşı -işbirlikçisi- Ermeni Taşnakları yalnız Kokan şehrini değil civar köylere de hücum ederek sivil ahaliyi katlettiler. Mesela, 28 Şubat 1918 günü Kokan yakınındaki Baçkır köyüne hücum ederek ahaliyi katlettiler.

Taşnaklar Bolşeviklerle işbirliği yaparak Türkistan’da yaptıkları katliamlar insanlık dışı uygulamalarla doludur. Rus-Bolşevikler, Türkistan’da zorla Sovyet rejimini kurduktan sonra, Taşnak Partisi’nin silahlı gönüllülerinden ülkedeki milli kuvvetlere karşı mücadeleden faydalandılar. Taşnaklar 1918 yılı Şubat ayında kızıl ordu askerleriyle birlikte Kokan şehrinde toplu katliamlar yaptılar. Bilhassa 1918–1919 yıllarında Fergane Vadisi’nde İstiklalcilere (Milli Güçlere) karşı yapılan mücadelede sivil ahaliden 35.000 kişiyi hunharca öldürdüler. Onların mal mülkünü yağmaladılar.

Ermenilerin yaptığı vahşet ve ihanet sadece Türkiye ve Azerbaycan’la sınırlı değildir. Batı Türkistanın Özbekistan ve Kazakistan Türk yurtlarında da yapılmıştır.

Çünkü Özbeklerin ,Kazakların suçu sadece Türk olmak idi.

Ruslar tarafından Kazakistan Komünist Partisi liderliğine atanan canı Ermeni Levon Mirzoyan

Hatırlatalım, 1920 -1930 yıllarında Kazakistan’da çok büyük bir felaketler yaşanmıştır. O yıllarda Kazakistan Cumhuriyeti halkının yüzde 40’ı açlık ve soğuktan helak olarak sert Sovyet rejiminin uyguladığı siyaset yüzünden Kazak halkına karşı tarihin en dehşetli soykırımı gerçekleşmiştir.Bir Ermeni eliyle gerçekleşmişti.

Ermeni Taşnağı Levon Mirzoyan

1930’lu yıllarda Ermeni kökenli Levon Mirzoyan Sovyet hükümetinin kararı ile Kazakistan Komünist Partisi’nin rehberliğine tayin edilmişti. Onun ilk işi de Kazak halkını soykırıma maruz bırakan siyasetini hayata geçirmek olmuştu. Onun rehberliği altında onbinlerce değil, yüzbinlerce Kazak “Kızıl Terörün” kurbanları oldu. Kazak halkına karşı Kızıl Terörün emrini Stalin ve Beriye vermişti. Ancak bu dehşet saçan cinayetleri hayata geçiren Ermeni kökenli Ermeni Taşnağı Levon Mirzoyan’dır. Onun yönetiminde yüzbinlerce Kazak terör kurbanı olmuştur.1932–1940’lı yıllar arasında Kazakistan’da 3,2 milyon insanın hayatını kaybetmiş . Onların çoğu Sovyet yönetimi tarafından yapılan suni açlığa dayanamayarak ölmüş ve Mirzoyan’ın emriyle toplu şekilde kurşuna dizilmişler.

Ruslar Tarafından Kazakistan komünist partisi liderliğine atanan Ermeni kökenli Levon Mirzoyanla ilgili haber küpürü

Ermeniler,daima Ruslar tarafından kullanılan bir topluluktur.
 Ermenistan denen devlet bizzat Ruslar tarafından kurulan,kullanan bir devlettir. İster Rus Çarlığı olsun, İster Komünist Sovyet Rusya dönemi olsun, ister günümüz Rusyası olsun,Ruslar daima Ermenilerin yanında olmuş, onların, kültürlerine dinine dokunmamış,Sovyetler birliği döneminde bile birliğe ait üye Türk kökenli cumhuriyetin dilleriyle oynayan Rusya Türk kökenli cumhuriyetlerde Türk isimlerinin sonuna Rusça Ov,ova..vs. ekler getirirken Ermenilerin isimleri sonuna Rusça ekler getirilmemiştir.
 Ermeniler, Kafkasya ve Batı Türkistanda Türklere karşı gerçekleştirilen katliamlarda Ruslar tarafından kullanılmıştır.

Yücel Tanay

Kaynak: https://medium.com/@yceltanay/kazaki̇standa-1920-1930-yillardaki̇-felaketlerde-ermeni̇leri̇n-rolü-6890077359e3?

Yorumlar
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 514
Toplam Tekil 672359
IP 54.242.193.41
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2