RUSYA'DA MAKYAJ İYİ AMAA!
Nigar ÖGEDAY

RUSYA'DA MAKYAJ İYİ AMAA!

Bu içerik 121 kez okundu.
Advert

Rusya,  Çin medyasına  çok öfkeli.
Zira, devlete yakın Çinli Sina.com, Rus savunma sistemleri ve silahlarının zayıf olduğunu yazdı.
Yazıda,Rusların s300 sisteminin, hiç bir işe yaramadığını Türkiye ve İsrail'in defalarca kanıtladığı vurgulandı.
Çin medyası,  dünyaya bu yüzden artık Ruslardan değil bizden silah alın çağrısi yaptı.
Özellikle de Türkiye ve İsrail'e...
Türkiye ve İsrail,  Çin'in Hava Savunma sistemine ilgi gösterir mi bilmem ama Rusların S300'lerinin problemli olduğu kesin. 
 Çünki; Ruslar Hava üslerine kargo uçakları ile
muhimmat getirdi. Hama'ya nakledildi ve doğrudan Hama'daki Esad deposunu gitti. Sonra ellerine sağlık TSK vurdu. 
Ve Rusların öve öve bitiremediği Hava Savunma sisteminin vurulma görüntüsü yayınandı.
 Hemde Aktif haldeyken vurulmuş. Yani sistem uçakları görmemiş, yani milyonlarca dolar fiyat biçilen bu silahlar fos çıktı. 
Ayrıca, Serakib’te Türk SİHA’ları tarafından radarı aktif haldeyken gece vurulan Pantsir S1 (SA-22) hava savunma sisteminin görüntüleri de yayımlandı. 
Bataryanın yanındaki termal kamera izleri sistemin Türk uçaklarına karşı ateşlendiğini açıkça gösteriyor. Ama yine bu halde vurulmuş. Bu sistem Rus asker ve polisini koruyormuş. Ama kendini koruyamamış.
Göründüğü  gibi İdlip savaşı Rusya'ya çok pahalıya mal olacak. 
 Dünayaya muhteşem diye takdim etdiği silahların o kadar da iddialı olmadığı kanıtlanmış oldu ki buda silah pazarında Putin'e baya müşteri kaybı getireceğini gösterir. 
Ayrıca Suriye rejimin paralı askerlerine ve Esad'ın dövüşçülerine verdği milyarlarla dollarlık silah var ki, buda Rusya ekonomisini yıpratıyor.
 Yani birilerinin gazına gelen Putin, zaten  cökmekde olan Rusya ekonomisini hızla dibe götürmektedir. 
Bu savaşın sonu Esad'la birlikte Rusya'nın da SONU OLACAK.Bir zamanlra Putin'in komutanlarının Afganistanda yaptığı yalnışları, bu gün Putin yapmaktadır. Onlar Sovyetler Birliği'ni çökertti.Putin de Rusya'yı ÇÖKERTMEKTEDİR.
Aslında, RusyaFederasyo'nu ekonomisinin cöküşü sadece Suriye'yle bağlı değil. Bu yıllara dayanan bir cöküşdür. 
Sovyetlerin yıkılışıyla kendine gelemeyen Rusya kapısını yatırımcılara açtı. 
Bu yatırımcıların en önemlisi ise  Çin'di. Hatta Çin artık yatırımlarıyla Rusya'nın adeta yarısını işğal etti. Hatta bu hal Rusya'dakı halkı ve muhalefeti cok rahatsız ediyor. 
Önceleri  buna itiraz edenler parmakla gösterilecek kadar azdı. Sonradan onlar ya otellerde ölü bulundu ,kalp krizi, ya da araba kazasında, yok edildi.  Ama artık rahatsızların sayısı ve bunu dile getirenler milyonlarla olduğundan onları susdurmak da kolay değil. 
Rusyanın Çinle sınır bölgesinde, neredeyse  Rus kalmadı.. Kalanlar da çinlilerle evli olan ruslardır.
 Moskova'nın merkezine kadar rusya pazarları çinlilerin elindedir. Bildiğiniz hiç bir savaş vermeden Çin Rusyayı parasıyla elini kolunu salayarak işğal etti.. Yerde kalan ekonomi ise Kafkaslılarla ruslar arsında bölünür. Onlara R yerine Rusyalılar demek daha doğru. Bunların icinde her millet var. 
Rusyanın komşularıyla hic bir iyi ilişkisi yok. Aynı dilden ve ırkdan olduğu Ukrayna ve Moldovayla münasebetler belli. Sınırındakı din kardeşi Gürcülerle duşman, Azerbaycanla da dost olduğu söylenemez. Doğrudur,  Azerbaycan'daki adamlarının eliyle bu görüntünü yaratmaya calışır. Amma Türkiye'yle Rusya her karşı karşıya kaldığında Azerbaycanın tercihinin Türkiye olduğunu ruslar gördü. İster geçen uçak krizinde isterse de suriye  konsunda Azerbaycan'ın herkesden önce Türkiye'nin yanında olduğunu söylemesi de aşikardır.
Rusya'nın işğal ederek özerklik verdiği ve vermediği başka halklarlada münasibetleri de problemli. Kücük bir ateşte Dağıstan ve Kırım patlar. Hele Sibiryadakı toplulukları yazmıyorum. Onlar dünden hazır. 
Ülkede idare etmede de cidi noksanlar var.

Rusya'da rüşvet had safhadadır. Eğitim yerlerde sürünüyoryt, parayla diplomalar satılıyor, Devletin yüksek memurları mafiyayla adeta ortak çalışıyor. Ülkede insan kaçakçılığı, onların direk emniyyetle çalışması, işsizlik sorunlardan bazıları. Rus erkelerinin işsizlik yüzünden evlenmiyor, kızları da genelikle başka milletlerin erkeklerinde arıyor mutluluğu.
Rus genetiği  yok olmak üzere. İste bütün bunlar  30 yıldır iktidarı işgal eden diktator Putin'in emeğinin ürünü.
Rusyan'nın en önemli geliri ise   silah ve qaz dı. Artık bunlar da elinden cıkıyor. Dünya pazarında Rus gazının değeri Bulqarıstan'a satacağı ucuz gaz fiyatı kadardır.. Silahları da zaten ortada. Yunanıstan'dan ve başka ülkelerden  Putin'in silahlarına olan güvensizlik mesajları gelmeye başladı bile.. 
İki carpı iki dörd olduğu gibi bu savaştan Putin'in de silahları da  mağlup cıkacağı neredeyse kesindir.   Esad rejimini koruyacağım diye kendini ateşe atan Putin, aynı zamanda rus erkeklerine de zarar verir. Esadla birlikde rus asgerlerinin de sahada olduğun biliriz.  Esad'ın askerlerinin çoğu emekli rus komutanınlardır. Rusya'da aldıkları emekli maaşları az olduğu icin, mecburen  orta doğudakı terör yada diktator rejimlerin savaşına dahil oluyorlar.. Bu da neticede rusya icin insan  kaybı anlamına gelir.
Unutmadan Putin kendini akılı sayarak askerî birliklerinin icine özbek, Tatar, Azerbaycan, Kırqız, Türkmen, Gagauz, Tuva kökenli rus vetendaşlarından ibaret bir ,,Turan,, taburu hazırlayarak Suriye'ye getirdi. 
Türk askerlerine karşı savaştırıyor. Ve bu askerler çoğunlukla cocuk yetiştirme yurtlarında büyümüş kimliğinden habersiz askerlerdir. Yüz  yıllardır ruslardan nefret eden Çecenlerden ibaret de bir  birlik varmış elinde ki, kendisi de  onlara güvenmiyor. Eninde sonunda silahı O'na cevireceklerinden  emindir.  
Putin ve onun aklına güvenenler unutmasın ki  savaşlarda hic bir zaman hiyleyle sahada kazanmak olmaz. ,Vaadle getirdikleri, yarın başkalarının daha cazip vaadine kanarak ona karşıda savaşırlar. Dünyada hic bir savaşı paralı askerler kazanamadı.  Burda da Putinin taktiği ve aklı Türk taktiği ve aklına yenilecek. Cünkü Türk askerleri kendi topraklarında kendi vatanlarının misaki milli sınırları icin, aynı zamanda Putin, Esad, ABD, Batı ve  israilin zulmünden Türkiyeye sığınan mazlumlar icin savaşıyor. Bu savaşta onlar para için değil, Vatan sevdası, inanc ve Türkiyenin bekası için savaşıyor. . Cünkü ataları da çanakkalede aynen bu günkü rusya batı amerika gibi hain, kendini beğenmiş düşmanla savaşmıştı ve zafer kazanmıştı. Bu gün o gündür. Tarih tekrarlanır. Türkler yeni zafere imza atmak cin bu yolda ilerliyor. Bu yol hem savaşta hem de savunma sanayisinde Türkleri zafere götürecek. Sadece müslümanların değil, tüm dünyadakı insanların ümidi haline gelen Türkiye'nin ilk defa bu savaşta kulandığı silahların da pazar değerini ve alıcısını artırdı. 
Son olarak  bir şeyin üzerine basa basa yazmak istiyorum; sosyal şebeklerde ve gezetelerde yazılanları özelikle ukrayna gürcüstan moldovadan olanların yorumlarından sonra bir daha emin oldum ki, dünyadakı tüm ezilenler ve mezlumlar, büyük devletlerin köle olarak görmek istediği tüm devlet ve halklar Türkiye ve onun devlet başcısına kurtarıcı gözüyle bakıyor. Işte bu son olaylar aynı zamnda Türkiyenin tek başına beşden büyük olduğunua kanıtlamış oluyor.

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Azerbaycan: Rusya 17 Temmuz'dan bu yana Ermenistan'ı yoğun şekilde silahlandırıyor
Azerbaycan: Rusya 17 Temmuz'dan bu yana Ermenistan'ı yoğun şekilde silahlandırıyor
Bilecik’te Bulunan Şamanik Osmanlı Türbesi Hakkında Her Şey
Bilecik’te Bulunan Şamanik Osmanlı Türbesi Hakkında Her Şey