TÜRKÇÜLÜK VAZGEÇİLMEZ MECBURİYETİMİZDİR


Bu makale 2019-05-01 19:49:58 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.
Adil ÖZTÜRK

Biz yıllarca Türkçülüğü sağ kulvarda düşlemedik mi?
Algı mekanizmaları Türkçülüğü her seferinde Sağ kulvarda gösterdi. Oysa Türkçülüğe en büyük darbelerden birisi (1969) da sağ kapitalist ve siyasal İslamcılığın sentezlenmesi vurmuştur. Bu demek oluyor ki Türkçülük sağ kulvarda gösterilerek fark ettirilmeden infaz edilmekte. Mevcut Türkçü oluşumlar veya Türkçü kalemlerin tamamına yakını bu tuzağın pençesindeler.
Günümüz şartlarında Türkçülüğü yeniden tanımlayamamanın sancılarını yaşamaktayız. Büyük bir kafa karışıklığındayız ki Türkçü olabilmeyi ya dindar Müslüman, ya İslam öncesi Şamanist veya Tenğrici olmak sanıyoruz. Ateist olanlar ile Hıristiyan Türkçüler ise işin başka bir sıkıntılı tarafı.
İslamcısı, Şamanisti, Tengricisi, Hıristiyanı ve Ateisti hepsi ayrı baş çekiyor. Oysa Türkçülük dini etkileşimlerden ayrı olarak, Türk Milli kültürün harmanlanması olmalı.
Türkçülüğün önünde en büyük tehlike, Arap Kültür Emperyalizmi olduğu gibi Masonların melezleştirme tuzağı da büyük bir tehlikedir.
Peki Türkçülük sol kulvarda mı olmalı? sorusu karşımıza çıkıyor bu durumda.
Sol kulvara baktığımızda ise durumun sağ kulvarda olduğundan hiç de farklı olmadığını görmekteyiz. Komün zihniyetinin hakim olduğu sol kulvarda insanlar burjuva sınıfı, işçi sınıfı diye sınıflandırılarak adeta hücrelere kapatılmakta kapalı bir toplum yaratılarak kitlesel bir çatışma ortamında sürekli karışıklık oluşturulmakta.
Türkçülüğü sistemleştirme çabalarındaki ilk Türkçüler kimlerdi; Gaspıralı İsmail, Yusuf Akçura, Sultan Galiyev, Neriman Nerimanov sömürücü emperyalist yönetimlerden kurtulmak için mücadele verdiğini söyleyen Sosyalist dünya görüşüne aldanarak destek veren ama sonradan Sosyalist dünya görüşünün de sömürücü ve emperyalist olduğunu anlayarak Sosyalist dünya görüşünü terk edip tek kurtuluşun yine Türk Milletinin kendi kadim kültür yapısının şekillenmesinde ve geniş bir coğrafyaya dağılmış bulunan Türk topluluklarının harmanlanarak ''Turan Birliği'' oluşturmasında olduğunun bilincine varan ‘’Her şey Türk için Türk’e göre, Türk tarafından’’ prensibini oraya atıp, ‘’Fikirde, Dilde, işte Birlik’’ sloganı ile yola çıkan kendi başına bağımsız Türkçülüğü savunan insanlardı.
Türk Milleti çok geniş coğrafyaya dağılarak binlerce yıllık siyasal ve kültürel tecrübelerle bir tarafın değil kendisinin taraf olduğu yüksek vasıflı bir ‘’Türk Milleti Olmuştur.’’
Demek oluyor ki Türkçülük; şu veya bu taraf olmaktan daha farklı olarak,  yaşayan bütün dünya dinlerini içerisinde barındırabilen sistematik sömürü ideolojilerini de dışlayarak bulunduğu toplumu refah içerisinde yaşatmayı amaçlayan, daima ileri gitme yolunda çalışmalar yapan ‘’Yurtta sulh, dünyada sulh’’ ilkesini esas almış ama ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir, Ne Mutlu Türküm Diyene!..’’ düsturu temelleri üzerinde yükselen bir yaşam kültürdür.
O halde biz günümüz Türkçülerinin başka ideolojilerle oyalanmadan gelecek nesillerimizi de mutlu bir hayat yaşatmak amaçlayan bilimsel, toplumsal, kültürel ve ahlaki Türkçülüğün temellerini atarak Uzay bilimlerinde, tıpta, tarımda, hayvancılıkta, sanayide kısaca yaşam için gerekli olan her alanda en iyisi olmayı hedeflemeliyiz.
Geçmişteki atalarımızın askeri ve kültürel başarıları elbette bizler için gurur verici bir güçtür ama onlarla övünerek tembel tembel yatatmak, geleceğimiz için başarılı çalışmalar yapmamak, insanlık ailesi içinde geri kalmak da Türk milleti için utançtır. Yakın zamanda ''Turan Birliği'' oluşturamasak ta ''Avrupa Biliği'' benzeri bir Türk Devletleri İşbirliği Teşkilatı oluşturabiliriz. Dünya nüfusunun hızla arttığı ve teknolojinin gelişmesi ile globalleşen dünya da Türk milleti için Türkçülük vazgeçilmez bir mecburiyettir.
Türkçüler İçin Hergün 3 Mayıstır.
Türkçülük ruhu ebediyyen yaşasın.
Ne Mutlu Türküm Diyene!..

Adil ÖZTÜRK

Yorumlar
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 724
Bugün Tekil 591
Toplam Tekil 620503
IP 3.85.143.239
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
25 Mayıs 1925

Kara-Kırgız Özerk Bölgesi, Kırgız Özerk Bölgesi olarak değiştirildi (Kırgızisan)
25 Mayıs 1992

Moskova , Kazakistan ve Rusya arasında karşılıklı yardımlaşma ve dostluk ile birlikte Kazakistan ve Rusya arasında sınır çizgisi kurulması konusunda bir anlaşmaya vardı.(Kazakistan)
25 Mayıs 1920

25- 31 Mayıs Gence'de Sovyet hakimiyeti aleyhinde isyan (Azerbaycan)
25 Mayıs 1926

Özbekistan Halk Sanatçısı Farogat Rakhmatova doğdu (Özbekistan)
25 Mayıs 1944

Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu. (Türkiye)
25 Mayıs 2006

Atasu-Alashankou petrol boru hattının dolumu tamamlandı (Kazakistan)
25 Mayıs 1932

Kırgız şair ve oyun yazarı Shatman Sadybakasov dünyaya geldi (Kırgızistan)
25 Mayıs 1895

Özbekistan Botanik Bahçesinin kurucusu Fyodor Rusanov dünyaya geldi (Özbekistan)
25 Mayıs 2013

Aşkabat Günü (Türkmenistan)
25 Mayıs 2000

Rusçanın Kırgızistan'da 2 resmi dil olması kabul edildi (Kırgızistan)
25 Mayıs 2005

Çin ile Özbekistan 600 milyon dolarlık petrol anlaşması imzalandı (Özbekistan)
25 Mayıs 1908

Ünlü müzisyen, akordun ifacısı Teyyub Demirov doğdu (Azerbaycan)
25 Mayıs 1911

Azerbaycan'ın, aynı zamanda eski SSCB'nin en ünlü jeolog – bilim uzmanlarından biri, Sosyalist emeği Kahramanı, akademisyen Baba Babazade dünyaya geldi. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1911

Askeri militan, tuğgeneral Akim Abbasov Nahçıvan'da doğdu (Azerbaycan)
25 Mayıs 1918

Nuri Paşa'nın başkanlık ettiği Osmanlı askeri heyeti Gence'ye geldi. (Türkiye-Azerbaycan)
25 Mayıs 1920

Gence`de Azerbaycan'ın sovetleşmesine karşı protesto başladı. (Azerbaycan)
25 Mayıs 192

Ünlü bilim adamı, iktisat bilimleri doktoru, akademisyen Ahmet Mahmudov doğdu. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1925

Şair, nesirci, tiyatro yazarı Hasan Fetullayev doğdu. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1992

Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Başbakan Süleyman Demirel'in görüşmesinde Ermenistan ve Azerbaycan'ı barış görüşmelerine çağıran ortak bir karar alındı (Azerbaycan)
25 Mayıs 2010

TÜRKSOY, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü "Türk Dünyasının Gelişmesi İçin Niyari Emri" ile ödüllendirdi.(Kazakistan)
25 Mayıs 2012

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Akademik Kütüphanesi, BDT üye devletlerinin IX Uluslararası Yarışması "Kitap Sanatı" nın kazananlarını kazandı.(Kazakistan)
25 Mayıs 2017

Uluslararası Türk Türk Akademisi Örgütü (TWESCO) , 2017 yılında Astana'daki Türk Müzesinin Barış ve Uzlaşma Sarayı'nda açılış törenini gerçekleştirdi (Kazakistan)
25 Mayıs 2016

Tanınmış devlet ve askeri şahsiyet için bir anıt, ilk Bağımsız Kazakistan Savunma Bakanı, Sovyetler Birliği Kahramanı, Halk Kahramanı, Ordu Genel Sagadat Nurmagambetov 2016 yılında Akmola bölgesinde kuruldu.(Kazakistan)
25 Mayıs 2014

Komuz sanatçısı Nurak Abdrakhmanov vefat etti (Kırgızistan)
25 Mayıs 1938

Şair ve yazar Adil Resul doğdu.(Azerbaycan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2