MİLLİ EĞİTİMDE İNTİHAR MI ?


Bu makale 2019-05-27 17:08:18 eklenmiş ve 119 kez görüntülenmiştir.
Adil ÖZTÜRK

 
Türkiye, İptal edilen İstanbul Belediye seçimlerine odaklanmışken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 Öğrenim yılı müfredatında Matematik, Felsefe, Tarih, Müzik, Resim seçmeli ders Din Kültürü, Tasavvuf Edebiyatı, İslam Felsefesi zorunlu dersler olarak açıklamış. İlk anda gayet mantıklı gibi gelse de aslında eğitim olarak toplumsal intihardan hiçbir farkı olmayan bir düzenleme. Zaten son (500) yıldır İslam dünyası bilimde hayli geri iken Matematiğin, Tarih dersinin seçmeli ders olarak müfredata konması akıl alır gibi değil. Elimizdeki cep telefonlarından, kullandığımız otomobillere kadar, bilgisayardan, uçaklara kadar, televizyondan buzdolabı, çamaşır makinasına kadar her biri matematik ile yapılabilirken matematik derslerine birkaç saat daha eklemek yerine matematiği seçmeli ders yapmak hangi akla hizmet etmek oluyor bilinmez. İbni Sina, Farabi, Ebul İz, Fergani, Harizmi, El-Cebir, Battani, Ebu’l Vefa, Nasiruddin Tusi, Sabit bin Kurra, Ömer Hayyam,  Gıyasüddin Cemşit, Uluğ bey, Piri Reis gibi Matematikte, Tıpta, Astronomide her biri bir kale olan İslam alimlerinden sonraki son (500) yıldır taassubun kara gölgesinde kalan İslam dünyasında bol bol hurafe üretmiştir. İlk emri ‘’OKU’’ olan Kur’an’ı Kerimde (74 ayette) düşünmemiz ve akletmemiz emredildiği halde, ‘’Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretmenin faydası yok’’ mantığının hakim olduğu bir seviyeye gerilemiş durumdayız. Oysaki Allah Resulü Hz. Muhammed (sav) kılıçla yapılan savaştan sonra namaza dururken beraberindeki Sahabelere dönerek ‘’Küçük cihattan, büyük cihada geçiyoruz’’ demiştir.  Bizler Allah’ın gerçek yolu olan Kur’an ve Resulünün yolundan ayrılarak taassup karanlığına yöneldiğimiz için bu gün kafir diye nitelendirdiğimiz küresel emperyalistlerce sömürülmekteyiz ve onların ürettikleri silahlarla birbirimizi öldürmekteyiz. Budizme inanan Hindistan yerlileri ülkelerinden İngiliz sömürgecilerini kovalarlarken İngilizlerden matematik ilmini öğrenmişlerdir ve bu gün teknolojide dünyanın sayılı ülkeleri arasındadırlar.
Tıp ilmi de matematik ile başlar, Kimya ilmi de matematik ile başlar, Coğrafya ilmi de matematik ile başlar, Uzay ilmi ve Bilgisayar teknolojisi başlı başına matematik ilmidir. Tarih ve Mimari matematikle bağlantılı çok yönlü ilimlerdir. Tarihi ve Mimariyi sadece İslam ile sınırlamak cehalet uçurumuna düşmek demektir. Allah Resulü Hz. Muhammed (sav) ‘’Cehaletten müthiş fakirlik olmaz’’, ‘’Alimin uykusu cahilin ibadetinden hayırlıdır’’, ‘’ İlim öğrenmek mukaddes bir cihad’dır’’ der. İlim insanlığın ortak malıdır. İlmi İslam, Hıristiyan, Yahudi, Putperest, Ateist vs. diye sınıflandırmak insanlık için en büyük zulümdür.
Gerçekçi ve tarafsız bir göz ile tarihi incelediğimizde İslam dünyası Fen İlimlerinde ileri gittiği sürece İnsanlığa faydalı olmuştur İslam toplumu olarak ileri gitmiştir, ne zaman ki Fen İlimlerinden uzaklaşıp taassuba yönelmiş işte o zaman sömürülen toplum durumuna düşmüştür.  
Felsefe ise Kur’an’ı Kerim’in ‘’düşünün’’, ‘’akledin’’ emrinin insanlarca uygulanmasından başka nedir ki. Farabi, İbni Haldun, Muhiddin Arabi, Mevlana, Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Hoca Nasrettin (Ahi Evran)  Kur’an’ın ‘’akledin’’, ‘’düşünün’’ emrini felsefi olarak hem İslam dünyasına hem tüm insanlığa sunan kişiler olmuşlardır. 
Fen ilimleri aklı aydınlatırken, felsefeciler de vicdanları aydınlatmışlar, yol göstermişlerdir.
Süleymaniye Camiine imamlık yapabilme vasıfları arasında (Yıl 1557) ‘’Fizik ve Matematik bilmek ve öğretebilmek’’ koşulu aranmakta idi. 
Eskiden batıda akıl hastaları dışlanıp öldürülürken İslam ülkelerinde akıl hastaları müzikle tedavi edilerek topluma kazandırılmakta idiler, müzik illaki eğlence aracı değildir.
Şairin dediği gibi ‘’Sussam gönül razı değil, konuşsam sözüm kar ermiyor. Korkarım yakın zamanda Afganistan’dan, Suriye’den, Irak’tan daha kötü durumlara düşeriz.
Adil ÖZTÜRK
Yorumlar
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 664
Toplam Tekil 693509
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2