İSTANBUL İMAMINI SEÇTİ, YILDIRIM ANKARAYA DÜŞTÜ


Bu makale 2019-06-26 16:25:07 eklenmiş ve 35 kez görüntülenmiştir.
Adil ÖZTÜRK

 
Avrupa’daki birçok devletten daha çok nüfusa sahip İstanbul’un bir özelliği de Türkiye siyasetinde belirleyici bir rolü olmasıdır. 
Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi her ne kadar birçok kesimin çeşitli eleştirisel yaklaşımı ile Cumhurbaşkanı’nın Belediye Başkanına karşı olması gibi algılansa da işin aslı Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile yeni seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir yerel güven oylaması idi.
Bu gün; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Sn.Recep Tayyip Erdoğan, bu makama gelme güvenoyunu İstanbul Belediye başkanlığı sırasındaki başarılı çalışmaları sonucunda oluşturmuş ve her türlü zorluklara rağmen oluşturduğu güçlü kadrosu ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamına kadar ulaşmıştır. Bu zorlu süreçte oluşturduğu kadrosunda Sn.Abdullah Gül gibi Dünya bankasında raportörlük yapan, Sn.Ali Babacan gibi Ekonomiye hakim olan, Sn.Binali Yıldırım gibi Ulaştırma sektörünü çok iyi bilen bir çok çalışma arkadaşları vardı. Paradan üç sıfır atarak halka büyük bir moral verdiler. Duble yol projeleri, Köprü projeleri halkın umudu oldu. Halk Geri kalmışlık düzeyinden kurtulup gelişmiş bir dünya devleti olma hayallerini görmeye başlamıştı. Oysa Cumhurbaşkanı olan Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın belki de farkında bile olamadığı bir yapılanma oluşmaktaydı çevresinde. İlk tehlike Fethullah Gülen olarak kendini göstermiş, iktidar büyük bir ihanetten son anda kıl payı kendini kurtarmıştı ama bu kargaşayı fırsat bilenler Açılım diyerek, Beka diyerek bir yandan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş felsefesini yok etmeyi hedef seçerlerken bir yandan da bilinçaltlarında Dar’ül Harp olarak gördükleri ülkemizde iktidar olmayı fetih sayıp, bir çok makama liyakatsız kendi adamlarını yerleştirip, paralı işleri fetih hakkı/ganimet saydılar ve bir çok kez harama helal dediler. Hatta öyle an geldi ki ‘’Peygamber kibire kapıldı ama biz kapılmadık’’ diyebildiler. Basın ve yayın organlarında, ibadethanelerde imamlar, meleler, şeyhler türedi bol bol belden aşağı fetvalar verdiler. Küçük çocuk tacizleri çoğaldı. Bunlar gibi birçok olumsuzluk halktaki iktidara karşı güveni yıktı güvensizlik başladı. Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan ‘’Halka kendimizi anlatamadık’’ diyor aslında halk siyasileri çok iyi anladı. Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı makamına kadar çıkmış İstanbul’un eski başarılı Büyükşehir Belediye başkanı ve diğer tarafta Şaibesiz bir İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Sn.Ekrem İmamoğlu. Her iki tarafın destekçileri mutlaka etkili oldular ama yarış Sn.Erdoğan ve Sn.İmamoğlu arasında geçti. Sn.Erdoğan’a yarışı kaybettiren son dönem kadrosu oldu, Sn.İmamoğlu’na kazandıran da şaibesiz olması ve iktidarın son dönem kadrosuna karşı duyulan güvensizlik tepkisi oldu.
Bundan sonra ne olur?
Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan cephesini bilemem ama Sn.Ekrem İmamoğlu’nun işi çok zor. İktidar ile mücadele edecek, Mafya ile mücadele edecek, Gecekondu yapılaşması ile mücadele edecek, Suriyeli istilacılarla mücadele edecek ve en zoru da CHP içinde yuvalanan çıkar grupları ile mücadele edecek.
İşin özü; Türk Milleti ülke genelinde iktidarı ilk (10) yılın çizgisinden saptın diye uyardı. CHP ye de bırak şu saçma sapan komünistlik fantazilerini de Atatürk çizgisine dön diye son bir şans verdi. Diğer siyasi partiler ise yardımcı oyuncu rolünü kabullenmiş bir şekilde sevinsin dursunlar.
Sevgi ile kalın.
Adil ÖZTÜRK
Yorumlar
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 622
Toplam Tekil 668812
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2