Hazar Günü Çeşitli Etkinlikler İle Kutlandı

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 12 Ağustos Hazar Günü çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Her sene düzenlenen bu etkinlikler, Türkmenistan’ın çevre politikasının popülerleşmesi ve bu alanda uluslararası işbirliğinin genişlemesi amacıyla organize edilmektedir.
Bu haber 2017-08-19 08:24:31 eklenmiş ve 213 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 12 Ağustos Hazar Günü çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Her sene düzenlenen bu etkinlikler, Türkmenistan’ın çevre politikasının popülerleşmesi ve bu alanda uluslararası işbirliğinin genişlemesi amacıyla organize edilmektedir.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Dışişleri Bakanlığı, Çevre Koruma Devlet Komitesi, Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi Devlet Komitesi ve Balkan vilayet valiliği bu etkinliklerin organizasyonluğuna yaptı. Etkinlikler kapsamında konferans, kültürel program ve spor aktiviteleri gerçekleştirildi.

Avaza’daki Hasıl otelinde düzenlenen konferansa, Türkmenistan’daki Hazar’a kıyısı olan ülkelerin diplomatik temsilcileri, BM Kalkınma Programı (UNDP), AGİT, Avrupa Birliği, Uluslararası Alman İşbirliği Cemiyeti (GIZ), Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi ve diğer uluslararası örgütler davet edildi.

Konferansta, Türkmenistan’da çevrenin korunması ve bu yönde yapılan çalışmalar değerlendirildi. Sınır ötesi su kaynaklarının kullanımı, iklim değişikliği, çölleşmeye karşı mücadele gibi alanlarda Türkmenistan’ın üslendiği yükümlülükleri yerine getirdiği ve bu alanda uluslararası örgütler ile işbirliği yapıldığı kaydedildi.

Bu bağlamda, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Rio 20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, BM Genel Kurulu ve diğer dev platformlardan ileri sürdüğü çevre konulu uluslararası inisiyatiflerinin önemine değinildi. Özellikle, Aşkabat’ta iklim değişikliğine karşı etkin bir mücadele edilmesi için Orta Asya Bölgesel Merkezin kurulması önerisi konuşuldu.

Türkmen Liderinin teklifiyle Hazar Denizi’nin biyolojik kaynaklarının korunması ve verimli kullanılması Sözleşmesi ve Hazar Denizi’nde acil durumların haberdar edilmesi ve önlenmesi alanında işbirliği Sözleşmesi hazırlandı.

Halihazırda, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 2014’de Rusya’nın Astrakhan bölgesinde yapılan Hazar Liderler Zirvesi’nde yaptığı teklif kapsamında Türkmen tarafınca Hazar’a kıyısı olan ülkelerin arasında ticari, ekonomik, ulaştırma alanlarında işbirliği anlaşması hazırlandı. Bunun yanı sıra 2010’de Bakü’de gerçekleştirilen Hazar Liderler Zirvesi’nde imzalanan güvenlik alanındaki işbirliği anlaşmasına yapılacak eklemeler ile ilgili protokol hazırlığı yapılıyor. Bu anlaşma bölge ülkelerin ilgili kurumları tarafından yasadışı biyolojik kaynakların çıkarılması (kaçak avcılık) ve seyrüsefer güvenliğin sağlanmasına imkân sağlayacak.

Türkmenistan, Hazar Ekoloji Programına aktif katılım sağlıyor. Bu program temelinde Hazar Denizi’nin çevresinin korunması için Çerçeve Sözleşmesi (Tahran Antlaşması) hazırlandı ve bölge ülkelerin parlamentolarının onaylanması sonucunda 12 Ağustos 2006 yılında yürürlüğe girmişti. O gün de Uluslararası Hazar Günü olarak kutlanmaktadır. BM Çevre Programı kapsamında bölge ülkeleri tarafından kutlanmaktadır.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

KAYNAK : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=OTIy

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 829
Bugün Tekil 719
Toplam Tekil 302387
IP 54.198.149.239
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat