BİŞKEK, 21 Ağustos /Kabar/. Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov, bugün 21 Ağustos tarihinde Tataristan Devlet Konseyi (Meclis) Başkan Yardımcısı Rimma Ratnikova’yı kabul etti.

Kırgızistan Meclisi basın servisini yaptığı açıklamaya göre, taraflar iki ülkenin parlamento heyetlerinin iade-i ziyaretleri yoluyla parlamentolararası işbirliği geliştirmekle ilgili ikili işbirliği konularını görüştü.

Toplantıda taraflar ayrıca, Kırgızistan ile Tataristan arasındaki ticari-ekonomik ve kültürel-insani işbirliklerini geliştime ve güçlendirme konularını değerlendirdiler.

İki ülke arasındaki siyasi diyaloğun en üst düzeyde yer aldığını söyleyen Kırgızistan Meclis Başkanı, “Tataristan’ın parlamento heyetinin Bişkek’e gerçekleştireceği ziyareti çerçevesinde planlanmış olan görüşmeler iki devlet arasında işbirliğin derinleşmesine yeni bir ivme kazandıracak” diyerek, Kırgız tarafının karşılıklı yarar sağlayan bir dizi meseleleri görüşmeye hazır bulunduğunu belirtti.

TataristanCumhuriyeti Devlet Konseyi Başkanı Ferit Muhametşin’in Kırgız Cumhuriyeti ile parlamentolar arası diyaloğun yoğunlaştırılmasına, ayrıca ekonomi ve kültür alanlarında diyaloğun genişletilmesine büyük önem verdiğini bildiren Rimma Ratnikova, “Parlamentolar arası etkileşimin gelişimi için her zaman yeni irtibat noktaları bulmak gereklidir” ifadelerini kullandı.

Raynikova, yazrlar ile aydınların “Aitmatov'un medeniyetler arası diyaloga dair okumaları” konulu uluslararası forumuna katılmak için Bişkek’te bulunuyor.

KAYNAK : http://kabar.kg/tur/news/k-rg-zistan-ve-tataristan-aras-ndaki-ekonomik-ve-kulturel-i-birli-i-konular-ele-al-nd/