Özbekistan'da vergi düzenlemesi

Özbekistan'da 1 Eylül itibarıyla ithal edilen et ve et ürünleri ile buğday ununun da aralarında bulunduğu bazı gıda ürünlerinden alınan ithalat ve bandrol vergileri kaldırılacak.
Bu haber 2017-08-23 08:21:54 eklenmiş ve 157 kez görüntülenmiştir.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından imzalanan kararla 1 Eylül itibarıyla ithal edilen bazı gıda ürünlerinden alınan ithalat ve bandrol vergileri kaldırılırken, bazı gıda ürünlerine uygulanan ithalat vergisi oranı ise düşürüldü.

Buna göre, 1 Eylül itibarıyla ülkeye ithal edilen et ve et ürünleri, buğday unu, hayvansal yağ ve hayvan yemi için bandrol vergisi ödenmeyecek.

Aynı kararla ayrıca ülkeye ithal edilen tereyağı, soya ve ayçiçek yağları, çavdar unu, buğday yarması, kaba un, kakao çekirdeği, patates tohumu ve tahıl ürünleri tohumlarından alınan ithalat vergisi de iptal edildi.

Ayrıca ithal edilen kahveden alınan ithalat vergisi yüzde 10'dan yüzde 5'e, bandrol vergisi ise yüzde 20'den yüzde 10'a, şeker kamışından alınan ithalat vergisi yüzde 10'dan yüzde 5'e, bandrol vergisi ise yüzde 10'dan yüzde 5'e, ay çiçeği yağından alınan bandrol vergisi de yüzde 20'den yüzde 5'e indirildi.

Kararın ülkedeki tüketim ve gıda ürünlerinin fiyatının artmasının önlenmesi ve ülkede rekabet ortamının geliştirilmesi amacıyla alındığı bildirildi.

Son dönemde iç piyasada et ve et mamullerinin de aralarında bulunduğu bazı gıda ürünlerinin fiyatlarında ciddi artış görülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, piyasadaki gıda fiyatlarının artışını önlemeyi destekleyecek bir fonun kurulmasını kararlaştırmıştı.

KAYNAK : http://www.aksam.com.tr/dunya/ozbekistanda-vergi-duzenlemesi/haber-653700
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer AKRABA TOPLULUKLAR haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 829
Bugün Tekil 720
Toplam Tekil 302388
IP 54.198.149.239
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat