Özbekistan’da işletmelere sınırsız döviz satın alma hakkı

Özbekistan’da dün imzalanan bir kararname ile 5 Eylül itibariyle ülkede tüzel kişilerine cari işlemler için ticari bankalardan sınırsız döviz satın alma hakkı tanındı.
Bu haber 2017-09-05 08:18:53 eklenmiş ve 136 kez görüntülenmiştir.

Son 10 yıldan bu yana ulusal ekonomisi yıllık ortalama yüzde 8 büyüme gösteren Özbekistan’da bankalar ve karaborsada satılan döviz kurları belirgin ölçüde farklılık gösteriyordu. Ülkede, yurt dışına döviz çıkarılmasında da belirli zorluklar yaşanıyordu. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından 2 Eylül’de imzalanan döviz piyasasının serbestleştirilmesine ilişkin yeni kararnameyle, 5 Eylül itibarıyla Özbekistan Cumhuriyeti’nin tüzel kişilerine cari işlemler için ticari bankalardan sınırsız döviz satın alma hakkı tanındı. İşletmelerin ihraç ettikleri ürün ve hizmetlerden elde ettikleri dövizi devlete satma zorunluluğu tamamen iptal edildi. Döviz geliri olan tüzel kişiliği olmayan bireysel girişimciler ve çiftçilerin, banka hesaplarından nakit döviz çekebilecekleri kaydedildi. Özbekistan’ın özel kişileri etkili prosedüre uygun olarak ticari bankaların döviz bölümlerinden uluslararası ödeme kartlarına yatırma yoluyla döviz satın alma ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın yurt dışında parayı kullanma serbestliğine ulaştı. Özbekistan topraklarında satılan mal ve sağlanan hizmet için ödemelerin yabancı para cinsinden yapılması kesinlikle yasaklandı, satılan mal ve sağlanan hizmet fiyatları, bununla birlikte oluşturulacak kurumların asgari tüzük sermayeleri sadece milli para biriminde belirlendi. Konsolosluk harcı haricinde tüm devlet vergisi, harç ve diğer zorunlu ödemeler sadece milli para birimi cinsinden tahsil edilecek.

Kaynak:http://www.sonhaberler.com/ekonomi/ozbekistanda-isletmelere-sinirsiz-doviz-satin-alma-hakki-h407853.html

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZBEKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 829
Bugün Tekil 720
Toplam Tekil 302388
IP 54.198.149.239
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat