Kırgızistan Müslümanlar Dini İdare Başkanlığı’nın Arakan açıklamasında, “Myanmar'daki Müslümanlara ilişkin durum, insan haklarının acımasız bir şekilde ihlal edilmesidir. Bu bağlamda, insan haklarının korunması için dünya örgütleri, onu çözmek için acil önlem almalıdırlar. Bu durum devam ederse, dünya topluluğu etnik gruplar arası ve dinler arası çatışmaları ve devletler arasındaki ilişkileri şiddetlendirmeyi engelleyemez.

Kırgızistan Müslümanlar Dini İdare Başkanlığı, Myanmar'daki güncel olaylardan endişe duyuyor ve tarafları barışçıl, hoşgörülü ve adil bir diyalog yoluyla ortak bir görüşe çağırıyor.

Kur'an-ı Kerim'in Maide Suresi 32. Ayetinde diyor ki, “Bir insan diğeri insanı onun yeryüzünde birisini öldürdüğü ya da kötülüğü yaydığı için öldürürse, o insan tüm insanları öldürmüş olur, kimi birinin hayatını kurtardıysa o insan tüm insanın hayatını kurtarmış olur.

Kırgızistan Müslümanlar Dini İdare Başkanlığı ile Ulema Konseyi, Kırgız halkını fikirlerini barış içinde dile getirmeye ve Dünya üzerinde barış için dua etmeye çağırıyor.”

 

Kaynak : http://www.kabar.kg/tur/news/k-rg-zistan-muslumanlar-dini-i-dare-ba-kanl-ndan-myanmar-ac-klamas/