Zeybekci Özbekistan Başbakan Yardımcısı ile Görüştü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Özbekistan'ın arasında 1,2 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu bildirerek, "Bu kesinlikle kabul edebileceğimiz bir seviye değil.
Bu haber 2017-09-08 08:11:17 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Özbekistan'ın arasında 1,2 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu bildirerek, "Bu kesinlikle kabul edebileceğimiz bir seviye değil. Bunu çok kısa zamanda katlamak, artırmak için elimizden gelen tüm imkanları, fırsatları değerlendireceğiz ve tüm enstrümanları da kullanacağız." dedi.

Zeybekci, bakanlıkta Özbeki·stan Başbakan Yardımcısı Cemşit Kuçkarov ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak ekim ayında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretin, iki ülke ilişiklerinde dönüm noktası oluşturacağını dile getiren Zeybekci, bu kapsamda Kuçkarov ile fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Zeybekci, dün Kuçkarov'un İstanbul'da çok önemli temaslarda bulunduğunu aktardı. Kuçkarov ile iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşması, Türk Eximbank'ı ile Özbek yatırım kuruluşları arasında kredi anlaşmalarını ve Ziraat Bankası'nın Özbek UT Bank'ın yüzde 50'sini alması gibi konuları ele alacaklarını anlatan Zeybekci, "Türkiye ile Özbekistan toplam 110 milyon kardeş nüfusa sahip iki ülke. Şu andaki 1,2 milyar dolarlık ticaret hacmimiz, kesinlikle kabul edebileceğimiz bir seviye değil. Bunu çok kısa zamanda katlamak, artırmak için elimizden gelen tüm imkanları, fırsatları değerlendireceğiz ve tüm enstrümanları da kullanacağız." diye konuştu.

İki ülkenin bir takım olarak çalışarak, gelecek dönemde çok güzel sonuçlar alacağına inandığını vurgulayan Zeybekci, kendisinin Özbekistan Bakanı, Kuçkarov'un da Türkiye Bakanı gibi çalışacağını kaydetti.

"Türk işadamlarıyla yeni projeler için anlaşıldı"

Özbeki·stan Başbakan Yardımcısı Cemşit Kuçkarov iki ülke liderlerinin dostane ilişkileri olduğunu hatırlatarak, "İki ülke arasındaki ticari, ekonomi, yatırım ilişkisi ve şu anki ticaret hacminin düşüklüğü kesinlikle kabul edilemez." dedi.

Kuçkarov, Türkiye'de önemli temaslarda bulunduğunu belirterek, Özbekistan'a büyük bir ilgi olduğunu, yeni projeler ve atılımlar konusunda anlaşmalara varıldığını söyledi. Kuçkarov, Özbekistan CumhurbaşkanıMirziyoyev'in önderliğinde ekonomi ve ticaret alanında reformlar yapıldığını, bunlardan en önemlisinin iş yapma ve yabancı yatırımların teşviki konusundaki gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Ülkedeki reformların devam edeceğini bildiren Kuçkarov, bunların ticaretin iyileştirilmesi, yatırımların ve ihracatın kolaylaştırılmasına yönelik olcağını bilgisini verdi.

 
Kaynak : https://www.haberler.com/zeybekci-ozbekistan-basbakan-yardimcisi-ile-10004575-haberi/
 
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZBEKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 829
Bugün Tekil 720
Toplam Tekil 302388
IP 54.198.149.239
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat