Türkmen Gençler Yükseköğrenim için "Türkiye" Dedi

Türkiye’de üniversite eğitimini almak isteyen Türkmen gençlerin sayısı bu yıl rekor düzeye ulaştı.
Bu haber 2017-09-08 08:12:07 eklenmiş ve 149 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’de üniversite eğitimini almak isteyen Türkmen gençlerin sayısı bu yıl rekor düzeye ulaştı… 4 bine yakın öğrenci bu amaçla denklik belgesi aldı.

Her gün onlarca Türkmen genç, Türkiye’deki yüksek öğretim kurumlarında okumak amacıyla Aşkabat’ taki Eğitim Müşavirliğinden denklik belgesi alıyor. Nisan ayında eski mezunlarla başlayan talepler, bu yıl liseden mezun olanların Temmuz ve Ağustos aylarındaki başvurularıyla yoğunlaştı. Eylül ayının ilk haftası itibariyle, başvuru sayısı  4 bine yaklaştı.

Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup lise öğrenimini yurt dışında tamamlayanlar;  YÖS,  yani Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na  ve Türkiye’deki üniversitelerin bu amaçla ayırdığı kontenjanlara başvuru yapabiliyor.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun 2016-2017 Öğretim Yılı verilerine göre; halen Türkiye’de,  YÖS kapsamında  110 bine yakın öğrenci bulunuyor. Bunlardan 13 bini,  lise öğrenimini yurt dışında tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler oluşturuyor. 100 bin civarında üniversite öğrencisi ise yabancı uyruklu.

Türkmen öğrenciler de her yıl Türk üniversitelerinin YÖS kontenjanlarına büyük ilgi gösteriyor. Halen Türkiye’de  10 bin civarında Türkmen öğrenci bulunuyor. Bu yıl talebin daha da arttığı görülüyor. Türkiye’deki üniversitelerde 2017-2018  dönemi  YÖS takviminin  başlamasından itibaren; her gün onlarca Türkmen genç, denklik belgesi almak amacıyla Aşkabat’taki  Eğitim Müşavirliğine başvuruyor.

Eğitim Müşaviri Zübeyir Yılmaz, geçtiğimiz yıllarda ortalama 2000-2500 civarında olan başvuru sayısının; bu yıl, Eylül ayının ilk haftası itibariyle 4 bine yaklaştığını söyledi. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek başvuruların,  4 bini aşacağı tahmin ediliyor.

 
Kaynak : https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/turkmen-gencler-yuksekogrenim-icin-turkiye-dedi/59afc5f201a30a1e34cb9cec
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 861
Bugün Tekil 60
Toplam Tekil 302589
IP 54.81.182.16
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat