BİŞKEK, 14 Eylül 2017 /Kabar/. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te, "CAITME- 2017 Uluslararası Orta Asya Tekstil Teknoloji ve Cihazları" ile "Textile Expo Uzbekistan-2017" moda ve tekstil fuarları açıldı.

Söz konusu fuarı ziyaret eden özel girişimci İbragim Yanginbayev’in Kabar ajansının muhabirine vermiş olduğu habere göre, "Made in Kırgızistan" markalı çocuk, kadın ve erkek giysileri Taşkent'te büyük talep görüyor.

Yanginbayev’e göre, Kırgızistan ve Özbekistan'daki tekstil ve hafif sanayi malları dikiş ve triko ürünleri Kırgız ve Özbek piyasalarına uzun süre yol kat etti. Özel girişimci, “Artık görevimiz bu malların daha da genişlemesi ve gelişmesi için normal, yasal koşullar yaratmaktır. İki ülkenin liderleri Almazbek Atambayev ve Şevkat Mirziyoyev'in çabaları sayesinde bu görevler yavaş yavaş çözülüyor ancak bu yönde birçok sorun var.” dedi.

Bu fuarın hafif ve tekstil endüstrisi alanında sadece Özbek girişimcilerle değil ama diğer ülkenin iş dünyasının temsilcileriyle karşılıklı ortak ilişkiler kurmak için bir platform olduuna dikkat çeken Yanginbayev, “Burada, ilgilenen ortaklarımızla anlamlı toplantılar ve müzakereler yaptık. Bence bu sergilere katılım bize karşılıklı fayda sağlayan ortak ilişkileri kurma, sonuçta tüm katılımcıların işini geliştirme şansı veriyor.” diye paylaştı.

Hafif Sanayi Birliği ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle ITE Uzbekistan Fuarcılık şirketince organize edilen fuarlara, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 22 ülkeden 350'den fazla işletme ve şirket katılıyor.

Fuarlarda, tekstil ve hafif sanayi teknolojileri, tekstil boya ve kimyasal katkı maddeleri ile moda ve tekstil ürünleri sergileniyor.

Fuarlar, 15 Eylül'de sona erecek.

 

Kaynak : http://www.kabar.kg/tur/news/ta-kentte-made-in-k-rg-zistan-markal-giysiler-buyuk-talep-goruyor/